***AKTUALNE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE PO KLIKNIĘCIU NA BANER O NAZWIE "gov.pl"***

Aktualności

16 lipca 2020 09:14 | Aktualności

610. ROCZNICA BITWY POD GRUNWALDEM - 15.07.2020 r.

W środę rano nasze harcerki spotkały się w pełnym umundurowaniu przed harcówką pod szkolną wiatą, aby przygotować pamiątkę związaną z naszą 3gdh (skórzaną sakiewkę z wypaloną nazwą drużyny i ogniskiem) oraz zrealizować wymogi na sprawność ”Na Grunwald”. Było to związane z udziałem naszej drużyny w Święcie Bohatera Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP w terminie 13-19.07.2020 r., Pole Bitwy Pod Grunwaldem. My wybraliśmy 15.07.2020 r., aby realizować różne zadania podczas pokonywania trasy w tym terenie. Po pobraniu dodatkowego prowiantu (soczek i wafelek w polewieUśmiech) udaliśmy się dwoma samochodami w kierunku Grunwaldu.

Po zaparkowaniu pojazdów udaliśmy się zwartą grupą na jeden z punktów trasy starszoharcerskiej tzn. „Kopiec Jagiełły”. Tam zrealizowaliśmy zadanie związane z informacją kto usypał ten kopiec, o Bohaterze naszej Chorągwi…. Jednak wcześniej należało znaleźć ukryty obrazek do zeskanowania, który informował o treści zadania. Później udaliśmy się na kolejny punkt czyli Kamień Jungingena wyznaczony za pomocą aplikacji GeocachingR . Kolejne zadanie to napisanie swoich imion - uczestników patrolu z 3gdh - pismem średniowiecznym/graficznymi symbolami liter rycerskich. Tam też spotkaliśmy ośmioosobową grupę na rowerach, która przyjechała aż z Kutna m.in. na uroczystości grunwaldzkie. Upał był niesamowity, żar lał się z nieba, a my po odpoczynku dalej w trasę szukać kolejnego punktu z zadaniem. Kaplica pobitewna, tam prowadziła nas dh Wiktoria. Podczas wykonywania zadania przy kaplicy spotkaliśmy dh Wojciecha Truszkowskiego Przewodniczącego Chorągwianej Komisji Stopni Instruktorskich, który wspomniał o harcerzach z drużyny archeologicznej zajmującej się pod koniec XX wieku wykopaliskami na tych terenach. Po wykonaniu zadania ruszyliśmy do kolejnego punktu czyli pod obelisk krakowski. Tam też dh Truszkowski opisał nam historię tegoż obelisku – dziękujemy. Kolejne zadanie to odnalezienie kapsuły zamaskowanej gałęziami i leśną ściółką znajdującej się w lasku. Tutaj także wykonaliśmy kilka zadań i zostawiliśmy wcześniej przygotowaną niewielką pamiątkę.

Po wykonaniu zadań na trasie wykonaliśmy pamiątkową fotkę przy głazie upamiętniającym udział wojsk litewskich w Bitwie pod Grunwaldem. Następnie na wzgórzu pomnikowym dh Kaja otrzymała Znak Zawiszy z rąk drużynowego dh Wilka. Gratulacje.

W końcu po wyczerpującej trasie, ale zadowoleni ze zrealizowanych zadań, ruszyliśmy w stronę baru/karczmy, aby skonsumować pyszne jedzonko, czyli frytki, zapiekanki i lodyZaskoczony

Po posiłku udaliśmy się samochodami do domów.

drużynowy 3 gdh hm Dariusz Wolski HR

Fotki wykonywali dh Zuzia i dh Wilk.

#świętobohatera_wm        #wm_zhp        #75lecie       #jakZawisza   

 

Przeczytano: 61 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: